Ať je zima nebo mráz, vlasy trpí zas a zas

Je úplně jedno, jak moc značkové máte oblečení, jak dokonalý máte make-up, účes nebo boty sladěné s kabelkou. Jakmile máte špinavé a neupravené nehty, veškerá ostatní snaha o krásu přichází vniveč. Ruka podává, hladí, objímá, drží, nabízí. Oči, zuby a ruce, na ty padne zrak ostatních obvykle jako první. Jak to udělat, aby byla ruka vždy perfektně upravená? Nemusíte utrácet velké peníze za manikérku, za drahé laky. Stačí vám pár desítek minut týdně. 

Než začnete vystrkovat své dokonale upravené drápky, přečtěte si, co na vás “číhá” v konvenčních lacích na nehty. Všichni víme, že časté používání laků na nehty může nehty pomalu ničit, vysušovat a způsobovat žluté zabarvení. Tušíte však, co všechno se odehraje ve vašem těle během 10 hodin po nanesení laku na nehty? Jaké chemikálie se skrze nehty dostávají do vašeho těla, mateřského mléka nebo placenty? Nebezpečí konvenčních laků na nehty spočívá v jejich složení. Podle studie provedené týmem vědců z americké Duke University se po aplikaci laku přes nehet do těla dostávají nebezpečné látky. Stejně tak nalezli chemikálie z laku na nehty v mateřském mléce a v placentě u těhotných žen. 

 

Na co je potřeba dávat si pozor, když chcete mít krásné a zdravé nehty?

Formaldehyd (Metanal)

Je v přírodě se přirozeně vyskytující látka. Vzniká oxidací uhlovodíků, rozkladem rostlinných zbytků a přeměnou chemikálií vznikajících při rozkladu listí. Působením slunečního záření oxiduje na oxid uhličitý. Běžně se používá na výrobu lepidel pro překližky a koberce. Dále se používá pro výrobu výbušnin, v textilním průmyslu, jako stabilizátor kovu a prostředek ke konzervaci dřeva. Zabíjí většinu bakterií, proto je často používán jako konzervační prostředek pro některé potraviny, v biologii, v kosmetickém průmyslu, jako dezinfekční a čistící prostředek. Je karcinogenní. Zpomaluje vývoj. Skrze nehet se může snadno dostat přes placentu k plodu nebo i do mateřského mléka. 

Toluen

Tuto silně dráždivou látku najdete, krom laků na vlasy, i v barvách na vlasy a některých voňavkách. Používá se jako ředidlo. Je silně dráždivý pro oči, pokožku i dýchací cesty. Může mít halucinogenní účinky. 

Di-butil ftalát (DBP)

Používá se jako změkčovadlo v lacích a výbušninách, jako rozpouštědlo éterických olejů a pryskyřic. Dráždí oční sliznice a horní cesty dýchací. Má negativní vliv na játra, ovlivňuje vývoj plodu a mužský reprodukční systém. Od roku 2005 je v kosmetickém průmyslu v EU používání této látky zakázáno. Další nebezpečné ftaláty, které můžete nalézt v potravinách, kosmetice i dětských hračkách jsou di-(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP), benzylbutyl ftalát (BBP) a di-isononyl ftalát (DINP), di-isodecylftalát (DIDP) a di(n-oktyl)-ftalát (DNOP). Ani jeden z téhle partičky není zdraví prospěšný. 

Halogenderiváty

Jedná se o organické sloučeniny, které vznikají náhradou jednoho nebo více atomů atomem halogenu (fluor, brom, chlor, jód). Používají se jako rozpouštědla, náplně do chladících zařízení, hnacích sprejů, k výrobě anilinu, barviv, léčiv a pesticidů. Mezi nejznámnější zástupce patří: methylchlorid (jedovatý), chloroform (narkotikum), tetrachlormethan (karcinogen), vinylchlorid (karcinogen), tetrafluorethylen (karcinogen).

Parabeny

Konzervanty v kosmetice běžně používané. Obecně jsou považovány za netoxické, nicméně jejich používání může zvyšovat riziko vzniku různých alergií a ekzémů. Mohou způsobovat hormonální nerovnováhu.

Silikony

Vytvářejí nepropustný film a zabraňují vstřebávání vlhkosti a dalších látek. Silikon nachází své uplatnění ve sloupávacích lacích na nehty. Jeho výhodou je, že k nehtu nepropustí žádnou vlhkost, ani další látky. Jako kdybyste měli nehty zabalené do igelitu. Může tedy docházet k rozvoji nehtových plísní a ničení struktury nehtu pod lakem. 

Kalafuna

Jedná se o destilační zbytek z borovicové pryskyřice. Není rozpustná ve vodě. Používá se především k pájení. U smyčcových nástrojů se nanáší na žíně smyčců pro zvýšení třecího odporu. Řeznící ji používají i při zabijačkách na depilaci prasečích štětin. 

Syntetický kafr

Na kafru jako takovém není v zásadě nic špatného. Jedná se o látku získávanou ze skořicovníku kafrového. Je běžnou součástí mastí a krému. Syntetická forma však dráždí sliznice a kůži. Způsobuje výrazné lokální prokrvení. 

 

Právě jste zděšeně vysypala obsah svého manikérského košíku do odpadků?

Teď jen bezradně koukáte na své ruce a přemýšlíte, jak to udělat, abyste je vždy a za všech okolností měla upravené i bez chemického koktejlu. Nevěšte hlavu. Stačí pár základních pravidel a trocha vašeho času. 

  1. Vyhraďte si na péči o své ruce čas alespoň 1x týdně. 
  2. Nakupte si kvalitní “náčiní” – skleněný nebo papírový pilník, pomerančové dřívko na zatlačování kůžičky kolem nehtů, případně dobré, ostré nůžky, pokud nemáte trpělivost na pilování do potřebné délky. 
  3. Před manikúrou je dobré ruce na chvíli namočit do teplé lázně. Nehty i kůžička kolem nich změknou a budou se vám lépe upravovat. Kůžičku před lakováním zatlačte. Ruce umyjte mýdlem, aby se nehty odmastily a lak na nich dobře držel. 
  4. Pořiďte si kvalitní, ale opravdu KVALITNÍ  a BEZPEČNÝ lak na nehty. Kvalitní znamená takový, který neubližuje vašemu tělu, nevysouší nehty, nezabarvuje je a kterým byste klidně a bez obav nalakovala nehty svojí malé dcerce nebo sestře. Poznáte jej podle označení 3free, 5free nebo 8free. Čím víc “free”, tím lépe. 
  5. Naneste dvě vrstvy laku a pro dokonalou výdrž naneste Top Coat – bezbarvý lak. 
  6. Nepoužívejte laky po uplynutí jejich data spotřeby. 

Laky na nehty HAPPY NAILS by benecos jsou přesně takové, jaké hledáte. Z 90% je tvoří přírodní látky – mimo jiné avokádový olej a biotin (vitamín H). Všechny laky Happy Nails nesou označení VEGAN. Jsou tedy vhodné skutečně pro všechny. 

#provsechny #benecoscz