Ať je zima nebo mráz, vlasy trpí zas a zas

Důvěřuj, ale prověřuj
Vystrkujte zdravé drápky

Doba přečtení 5 minut.

V zimě trpíme zimou a těšíme se na léto. Nosíme kulichy, helmy, často nebo dokonce každý den si vlasy fénujeme. Používáme velké množství stylingových přípravků, aby náš účes nevypadal jako…  jako když jsme si právě sundali čepici. Pokožka hlavy se potí, vlasy jsou zplihlé, mastné, je potřeba je každý den mýt. Dostáváme se do bludného kruhu mytí, fénování, kulmování, žehlení. Naše vlasy trpí. A my to vidíme v zrcadle a trpíme s nimi. 

Co vlastně způsobuje, že přes veškerou péči jsou naše vlasy zplihlé, unavené a na vánočním večírku nedrží tvar? Velký podíl na kvalitě našich vlasů má i nošení různých pokrývek hlavy. S tím vám bohužel nejsme schopni pomoci. To je otázka přežití – zmrznu nebo budu mít na večírku dokonalý účes. Bez ohledu na čepice a helmy je  však potřeba se o vlasy starat. Dalšími pachateli těžkého zločinu  poškozování vlasů jsou hlavně chemikálie obsažené v konvenčních produktech, výkyvy teplot, časté fénování, žehlení a usínání s mokrými vlasy. 

Chemikálie v šamponech

Za špatný stav našich vlasů mohou silikony, parabeny, sulfáty a DEA a její deriváty obsažené v konvenčních šamponech a stylingových přípravcích. Trvá jen 26 vteřin, než se chemikálie z vlasů dostanou do vašeho těla. Kolik času strávíte výběrem správného šamponu? 

Níže představujeme základní látky, které tvoří většinu konvečních šamponů. Je jedno, jestli má šampon navíc arganový olej, mandlový olej, esenciální oleje, vitamíny A, B, C, D…. Jakmile šampon obsahuje chemikálie, všechny přírodní složky ztrácí s okamžitou platností na účinnosti. 

Silikony

Přátelé i nepřátelé krásy. Nebýt silikonů, svět nezná Pamelu Anderson. Nebýt silikonů, koupelny vlhnou, neboť kolem vany by protékala voda. Nebýt silikonů, neupečeme bábovku ve skladné formě. Nebýt silikonů, deštivou noc ve stanu strávíme na vodě. Všímáte si, co mají všechny tyto “prvky” společné? Vytvářejí nepropustný film a zabraňují vstřebávání vlhkosti a dalších látek. Stejně se silikon chová na vlasech. Vytvoří nepropustný film, k vlasu se nedostávají potřebné živiny a slábne. Silikony se na vlasech vrství, vlas je slabý, láme se, cuchá se. Výroba a používání silikonů má i enviromentální přesah. Všechny silikony jsou totiž vyráběné syntenticky. V přírodě se nerozkládají, ale hromadí a to, jak díky používání přípravků s obsahem silikonů, tak i kvůli výrobě samotné. Na seznamu igrediencí je poznáte především podle přípon -cone (Dimethicone), –siloxane (disiloxane, trisiloxane) a -conol (dimethiconol). Dělíme je ještě na tři skupiny – nerozpustné ve vodě, částečně rozpustné ve vodě, rozpustné ve vodě. Jejich vliv na zdraví člověka nebyl ještě zcela prokázán. V EU je zakázáno použítí Cyclotetrasiloxanu, který byl prohlášen za reprotoxický (toxický pro reprodukci). 

Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben)

Konzervanty. Prodlužují trvanlivost výrobků. Jedná se o syntetické pro přírodu škodlivé látky. Parabeny se často chovají jako estrogen, mohou negativně ovlivňovat hormonální procesy v těle. 

V seznamu ingrediencí je můžete často najít i pod označením E214, E126. 

DEA (diethanolamin), MEA a TEA 

Emulgátory, zvyšují pěnivost, stabilizují pH výrobků tím, že redukují kyselost ostatních látek. Způsobují podráždění očí, kůže. Mohou být příčinou vzniku kontaktní dermatitidy. EU klasifikuje DEA jako nebezpečnou látku při vystavování se dlouhodobému působení a jako potencionální karcinogen. Vyskytuje se nejenom v šamponech, ale i v dětské kosmetice (!!!).

Sulfáty (SLS a SLES)

Tuhle chemickou dvojku najdete snad téměř všude. Hlavní funkcí sulfátu je vytvoření pěny, ať už je to pěna v zubní pastě, sprchovém gelu, mýdle nebo šamponu.  V šamponech nadměrně odmašťují a vysušují vlasovou pokožku. Je přesušená, šupinatá a vzít si na sebe oblíbené tmavé tričko vyžaduje odvahu hodnou krotitele tygrů. V přírodních šamponech a v přírodní kosmetice obecně jsou sulfáty často nahrazeny složkou sodium coco sulfát, což je látka odvozená od kokosového oleje.

Co mám dělat, když chci šampon bez chemie?

Alternativ k běžným šamponům je hodně. My doporučujeme šampony a kondicionery benecos. Šampony certifkované BDIH. Ingredience v biokvalitě. S cennými a léčivými bylinnými výtažky – meruňka a bezinkový květ, meduňka, hluchavka. Obsahují jojobový olej, olej z meruňkových jader a k jejich výrobě byla použita pramenitá alpská voda. 

Až pohodíte svou krásnou hřívou budete si i v zimě připadat jako na rozkvetlé alpské louce. A abyste nic neponechali náhodě, máme pro vás další tipy pro krásné a zdravé vlasy. Kosmetika není všechno. 

Méně je někdy více.

  • Nepoužívejte velké množství stylingových přípravků. Vybírejte jen ty s minimálním nebo žádným obsahem chemie. Bez parabenů, silikonů, sulfátů a DEA. 

Myjte si hlavně pokožku hlavy.

  • Je to kůže. Má póry, které se ucpávají. Mastí se. Čistá vlasová pokožka je pro růst vlasů klíčová.  Co kdybyste při mytí zkusili začít na zátylku a postupovat na temeno hlavy? Dopřejte si masáž hlavy. 

Vyhýbejte se nadměrnému působení tepla.

  • Každodenní fénování, používání kulmy nebo žehličky vlasům rozhodně neprospívá. Teplo vlasy zbytečně vysušuje a oslabuje. Jsou pak více lámavé. Můžete je nechat volně proschnout na vzduchu. Pořiďte si samodržící natáčky. Pokud už fén nebo jiný přístroj musíte používat každý den, pořiďte si sprej na ochranu před teplem a především si pořiďte kvalitní přístroje. Fénujte na nízký nebo střední proud, ani kulmu nebo žehličku nenechte hřát naplno. 

Zbavte své vlasy silikonů a dalších usazenin – udělejte si vlasový detox.

  • Dopřejte si jednorázový intenzivní detox. Vyberte si kvalitní šampon, bez obsahu silikonů, parabenů a dalších „lahůdek“. Zavřete se na hodinu do koupelny a vlasy si umyjte 6-7x za sebou. Spojte příjemné s užitečným. Budete mít hodinu čas jen sami pro sebe a ještě uděláte něco pro své vlasy.